29 Aralık 2008 Pazartesi

HİCRİ YILBAŞIMIZ HAYIRLI OLSUN..Arkadaşlar 29 aralık pazartesi günü Hicri Yılbaşımız ;
Yani Muharrem ayının ilk günü,

Peygamber efendimiz Muhammed aleyhisselam, miladi 571’de 20 Nisana rastlayan, Rebiul-evvel ayının on ikinci Pazartesi sabahı, Mekke’de doğdu. 622’de Mekke’den Medine’ye hicret etti. 20 Eylül Pazartesi günü, Medine’nin Kuba köyüne geldi. Bu tarih Müslümanların Şemsi yılbaşı oldu. O yılın Muharrem ayının birinci günü de, Kameri yıl başı oldu. Muharrem ayının birinci gecesi Müslümanların kameri yılbaşı gecesidir.

Bu geceyi ihya etmeli ve saygı göstermeli. Saygı göstermek, günah işlememekle olur. Zilhiccenin son günü ve Muharremin birinci günü oruç tutan, o yılın tamamını oruç tutmuş gibi sevaba kavuşur. Bir hadis-i şerifte, (Ramazandan sonra en faziletli oruç, Muharrem ayında tutulan oruçtur) buyuruldu.

İslamiyet’ten önce Araplar, Muharremde harp etmek isteyince, o yıl Muharrem ayının ismini, sonraki aya korlar, sonraki ayın ismini, Muharrem ayına takarlardı. Böylece, haram ay, Muharremden bir sonraki ay olurdu.

(Bir ayın haramlığını başka aya geciktirmek, ancak kâfirliği arttırır. Kâfirler, böylece sapıtıyorlar. Onlar, Allah’ın haram kıldığı ayların sayılarını denk getirmek için, haram ayı bir yıl helal edip, başka yıl onu yine haram ederler. Böylece, Allah’ın haram kıldığını helal kılmaya çalışırlar) mealindeki Tevbe suresinin 37. âyet-i kerimesi, ayların yerlerini değiştirmeyi yasak etti.

Kıymet verilen dört aydan biri
Muharrem ayı, Zilkade, Zilhicce ve Receb ile beraber Kur'an-ı kerimde kıymet verilen dört aydan biridir. (Tevbe 36)

Birkaç hadis-i şerif meali şöyledir:
(Ayların efendisi Muharrem, günlerin efendisi Cuma’dır.) [Deylemi]

(Ramazandan sonra en faziletli oruç, Allahü teâlânın ayı Muharrem ayında tutulan oruçtur. Farzlardan sonra en faziletli namaz, gece namazıdır.) [Müslim, İbni Mace, Ebu Davud, Tirmizi, Nesai]

(Nafile oruç tutacaksan Muharrem ayında tut. Çünkü o, Allahü teâlânın ayıdır. O ayda bir gün vardır ki, O günde Allahü teâlâ geçmiş kavimlerden birinin tevbesini kabul etti. Yine o gün tevbe edenlerin günahlarını da affeder.) [Tirmizi]

Nafile ibadetlerin sevabına kavuşabilmek için, ehl-i sünnet itikadında olmak, haramlardan kaçıp günahlara tevbe etmek, farzları kusursuz yapmaya çalışmak, o ameli ibadet olarak yapmaya niyet etmek şarttır.

Arkadaşlarım bu bilgilerden faydalanır ve o günü kıymetine göre değerlendirenlerden olursak çok sevinirim.


SEVGİLERİMLE İYİ YILLAR ...

6 yorum:

derya dedi ki...

Canım harikasın unutulan değerleri hatırlattığın için sağol hepimize hayırlı yıllar inşallah kocaman öptüm...

Düğme Bay'la BinbirçeşniHayat dedi ki...

TAM YAZDIM NET GITTI:(
CANIM BIR MUDDETTIR GELEMEDIM KUSURUMA BAKMA EMI:))ÖZLEMISIM..YUREGINE SAGLIK NE GUZEL YAZMISSIN...HICRI YILBASIMIZ HAYIRLI,BEREKETLI OLSUN INS...

derya dedi ki...

İnsan,armağanını kalbi ile birlikte vermezse ne değeri vardır.
Yeni yıllar ALLAH'ın bizlere verdiği armağandır.En mutlu günler seninle olsun.Armağanınla yücel,2009 senesinin tüm dileklerini vermesi dileğiyle NİCE MUTLU SENELERE....ÖPTÜM....

rümeysaninrüyasi dedi ki...

yeniyılınızı tüm yüreğimle kutlar daha niceyıllar sağlıkla başarıyla sevdiklerinizle birlikte görmenizi geçirmenizi diliyorum.. dün rüya yarın hayaldir..rüyayı mutlu,hayali umutlu yapan bugündür,gönlünüz neyin özlemini çekiyorsa yarınlar size onu getirsin....YENİ YILIN KUTLU OLSUN..!!..

Leyya dedi ki...

seninde hicri yılbaşın kutlu olsun aysultan.hayırlara gebe olsun önümüzdeki sene inşllh

hdidem95 dedi ki...

canım hicri yılbaşımız kutlu mutlu ve tüm güzelliklerle dolu olsun sevgiler